1500x1000DSC_0817
1500x1000DSC_0405
1500x1000DSC_0402
1500x1000DSC_0820
Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
BODRUM

Bodrum, bir tatil yöresinden beklenen unsurları bünyesinde toplamış, tüm dünyaca tanınan, yaz-kış yaşanabilecek önemli bir turizm merkezidir. Dünyanın dört bir yanından gelen zengin yatçılardan kısıtlı bütçesiyle bir pansiyonda uzun bir yaz tatili geçirebilen gelir gruplarına kadar tüm kesimlerin beklentilerini karşılayacak donanıma sahiptir.

Bodrum (Halikarnassos) tarih boyunca Leleglerin, Dorların, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Rodos Şovalyelerinin ve Osmanlıların egemenliği altına girmiştir. Bu dönemlerden günümüze başta Bodrum Kalesi ve Antik Tiyatro olmak üzere Mausoleum, Myndos Kapısı gibi tarihi yapıtların bir kısmı kalmıştır. İşte tüm bu uygarlıklara ev sahipliği yapan Bodrum Yarımadası Heredot, Artemissia, Turgut Reis, Neyzen Tevfik, Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) ve Zeki Müren gibi eşsiz insanları yetiştirmiştir.

Bodrum, iklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir.  Yaz aylarında hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Kış ayları oldukça ılık ve yağışlı, yaz ayları sıcak ve kuraktır. Ancak yazın öğleden sonra esen "meltem" sıcağın etkisini azaltır.